نشست هم اندیشی«بررسی آخرین تحولات میدانی و لغو خودمختاری کشمیر توسط دولت هند »

نشست هم اندیشی بررسی آخرین تحولات میدانی و لغو خودمختاری کشمیر توسط هند با سخنرانی آقای پیر محمد ملازهی کارشناس مسائل شبه قاره در مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها برگزار شد.

نشست هم اندیشی«بررسی آخرین تحولات میدانی و لغو خودمختاری کشمیر توسط دولت هند »

در این نشست آقای پیر محمد ملازهی در ابتدا از نگاه واقع بینانه در مواجهه با رویکرد هند در قبال مسئله کشمیر سخن گفت. وی در این رابطه معتقد است که آقای نارندرا مودی (نخست وزیر هندوستان) محاسبات دقیقی را انجام داده و در بهترین زمان ماده 370 قانون اساسی را که مربوط به خودمختاری کشمیر بود؛ لغو و کلیه اختیارات دولت محلی را سلب کرد. هدف اصلی مودی این است که ترکیب جمعیتی را به نفع هندوها در منطقه کشمیر تغییر دهد. در آینده نه چندان دور می توان پیش بینی کرد که ترکیب جمعیتی با اکثریت غیر مسلمانان خواهد بود؛ در این شرایط است که اجازه برپایی همه پرسی را نیز خواهند داد.
کارشناس مسائل شبه قاره ویژگی­های کشمیر را این گونه برشمرد: 1-کشمیر محل تلاقی سه تفکر کنفسیوسی، بودایی و اسلامی است. 2- منطقه کشمیر بام جهان را تشکیل می دهد و هر کس بر این منطقه تسلط پیدا کند می­تواند کشورهای هند، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان و چین را هم تحت نظر داشته باشد. 3- کشمیر ذخایر آب فراوانی دارد به طوری که پر باران­ترین مناطق جهان به شمار می رود، در این مکان مناطقی وجود دارد که سالیانه 12 متر بارش دارد؛ کشمیر دارای چندین رودخانه پر آب است. به همین دلیل کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از جمله عربستان و امارات در قبال لغو خودمختاری کشمیر سکوت معناداری نموده­ اند و هیچ نوع حرکتی و اعتراضی انجام نمی­دهند.
ایشان تصریح کرد: «در حال حاضر سه دیدگاه در بین مسلمانان منطقه کشمیر وجود دارد 1- گروه­های از جمله جیش المحمد معتقدند کشمیر باید به پاکستان الحاق شوند. 2 – گروه دیگر بر این باورند که پاکستان کشوری عقب مانده است و با مشکلات مالی زیادی رو به رو است بنابراین کشمیر باید به کشور هند ملحق شود. 3- تفکر سومی هم وجود دارد که به دنبال استقلال از دو کشور هند و پاکستان هستند».
وی در ادامه افزود: «هندوستان در حال سرمایه گذاری و توسعه این منطقه است تا تفکر جدایی از هند و استقلال کشمیر را در بین عموم مردم از بین ببرد و  بتواند با انتقال هندوها به این منطقه، ترکیب جمعیتی را به نفع خود تغییر دهد.  در این شرایط پاکستان به دلیل اینکه  جمعیت مسلمانان بیشتر از هندوها است به دنبال حفظ خودمختاری و یا استقلال این منطقه است چرا که به دلیل همان درصد بالای مسلمانان به پاکستان نزدیک خواهند شد».
ملازهی ادامه داد: «هندوستان به اهمیت معامله بزرگ (مذاکراه با طالبان) در منطقه پی برده است. در معامله بزرگ اگر به توافق بیانجامد طالبان حداقل 50 درصد قدرت را در افغانستان در دست می­گیرند. با از بین رفتن داعش و گروه­های جهادی- تکفیری در عراق و سوریه، این گروه­ها سرزمین خود را از دست داده­اند. با قدرت گیری طالبان، زمینه برای فعالیت این گروه ها فراهم خواهد شد؛ لذا در مذاکرات با طالبان آقای زلمی خلیل زاد (نماینده آمریکا در مذاکرات طالبان) تعهد طالبان مبنی بر اینکه گروه­های جهادی به هیج عنوان علیه آمریکا و متحدانش در منطقه وارد عمل نخواهند شد، به گروه طالبان تحمیل نمود.  اما درعین حال هیچ گونه اشاره­ای به سایر کشورها نشده است. هندوستان  که متوجه این موضوع شده است می­داند چنانچه این معامله بزرگ رخ دهد در آینده در منطقه کشمیر با گروه­های جهادی دچار مشکل خواهد شد».
این کارشناس در پایان چند سناریو احتمالی را پیش­بینی کرد:
«هندوستان با قیام مردم مسلمان روبه رو خواهد شد؛ در این صورت ارتش هند از این سناریو استقبال خواهد کرد. چرا که به بهانه مقابله با تروریسم گروه­های اسلام گرای معترض را سرکوب می­کند.
سناریوی بعدی، جنگ بین پاکستان و هندوستان است. در این صورت احتمال پیروزی هندوستان خیلی بیشتر است مگر اینکه جنگ این دو کشور به سلاح های نامتعارف و هسته­ای کشیده شود که احتمال وقوع آن هم خیلی پایین است؛ در ثانی جامعه جهانی هم اجازه این کار را نخواهد داد.
سناریو بعدی این است که در انتخابات بعدی حزب آقای نارندرا مودی با شکست مواجه شود و حزب کنگره و جبهه­ی ملی رای بیاورد. در این شرایط وضعیت به قبل و خودمختاری برگردد. اما با توجه به حمایت قاطع هندوها از آقای مودی این احتمال هم ضعیف است».
 از دید آقای پیرملازهی آنچه که به نظر من محتمل­تر و واقع بینانه­تر می­باشد این است که دولت هند و پاکستان کشمیر را به عنوان خط حائل بپذیرند. در این مناقشه، کشورهای جهان اسلام نمی توانند نقش کلیدی ایفا کنند».
آقای سید روح الله رضوی دانشجوی جامعه المصطفی و متولد کشمیر در خصوص تحولات اخیر منطقه گفت: سید رضوی: «آنچه که اتفاق افتاد این بود که در 14مرداد خودمختاری کشمیر لغو شد. بند 370 قانون اساسی هند که به منضم بودن کشمیر به هند اشاره داشت  (نه ادغام آن) لغو شد و کشمیر به هندوستان ملحق شد. هندوستان برای مقابله با واکنش احتمالی مردم کشمیر قبلا مانع از ورود هندوها و توریست­های داخلی و خارجی به کشمیر به بهانه احتمال حملات تروریستی پاکستان شده و حالت شبه حکومت نظامی در آن منظقه ایجاد نموده است. گزارشاتی که از وضعیت منطقه ارائه می­شود به شدت تکان دهنده است. دولت مرکزی هر گونه اعتراض مردم را به هر شکلی سرکوب می­کند. دولت هند، موضع قاطعانه­ا­ی در قبال کشمیر اتخاذ کرده است».
رضوی افزود: «رهبران معترضین در کشمیر از جمله سید علی گیلانی که از چهره­های شاخص جدایی طلب به شمار می­رود، طی بیانیه­ای از مردم خواسته است که به صورت مسالمت آمیز اعتراضات خود را ادامه دهند و از هر گونه اقدامات خشونت زا دوری کنند. به نظر من این بیانیه بسیار هوشندانه بود. گیلانی ضمن تاکید بر اعتراض به مسالمت آمیز بودن آن هم اشاره کرده است. این گونه حرکات می تواند به دولت هند ضربه بزند».
آقای رضوی در پایان گفت: «هندوستان در قبال کشمیر سیاست مشت آهنین را اتخاذ کرده است. درعرصه بین المللی هم نه پاکستان و حتی دیگر کشورها نمی­توانند موثر واقع شوند».
سپس آقای ملا محمدزهی در مورد اینکه جبهه مقاومت و جمهوری اسلامی در قبال کشمیر باید چه سیاستی را اتخاذ کنند، گفت: «دو نوع رویکرد برای جمهوری اسلامی وجود دارد 1- رویکرد ایدئولوژیکی 2- رویکردواقع بینانه.

«در حالت اول، جمهوری اسلامی طبق ایدئولوژی اسلامی باید قاطعانه با مسئله کشمیر برخورد و هندوستان را محکوم نماید. اما در شرایط فعلی با وجود تحریم های همه جانبه آمریکا این برای جمهوری اسلامی مصلحت نخواهد بود. اگر چه گفته می شود کشمیر، ایران صغیر است و ایران با کشمیر دارای اشتراکات فرهنگی و تاریخی زیادی می باشد. اما به نظر بنده جمهوری اسلامی ایران باید حالت تعادلی بین این دو رویکرد ایجاد نماید».